YCS Alüminyum / Yıldırım Alüminyum Cephe Sistemleri

Tüm Soru ve Talepleriniz İçin Bizi Arayın: 0(312) 351 03 33

Anasyafa Genel Neden PVC?

Neden PVC?

PVC (Poli Vinil Klorür), polimer ailesinin bir üyesidir. Modern ve yapay bir malzemedir. İki doğal kaynak olan petrol ve tuz’dan üretilmektedir. Günümüzde PVC,  su boruları, çocuk oyuncakları, şişe ve torbalar, spor malzemeleri, otomobil döşemeleri, pencere profilleri, piller, elektrik izolasyon malzemeleri, kablolar, kredi kartları, yiyecek kapları, kan torbaları, serum tüpleri, ameliyat eldivenleri ve kalp kateteri gibi yaşam için önem arz eden bir çok farklı alanda hayatımızın içerisinde yer almaktadır. 

Akla gelen ilk soru ise; "PVC neden hayatımızın her alanında bu kadar yaygın kullanılmaktadır?" olmaktadır.

PVC SAĞLAM VE HAFİFTİR: Pencere profil ve kapı üretiminde kullanılan ahşap ve alüminyum malzemelerle karşılaştırıldığında PVC, daha dayanıklı ve fonksiyonel bir malzemedir. PVC'nin aşınmaya dayanıklılığı, hafif oluşu, mekanik dayanıklılığı bina ve konstrüksiyon uygulamalarında teknik avantajları nedeniyle tercih sebebidir.

PVC ATEŞE DAYANIKLIDIR: PVC'nin alev alma sıcaklığı yüksektir, yani zor tutuşmaktadır. Çünkü içerisinde klor atomu taşımaktadır.  Bu özelliği ile ahşap malzemelerden daha üstündür. 

PVC İYİ BİR YALITKANDIR: PVC malzemenin ısı iletim katsayısı, pencere profil ve kapı üretiminde kullanılan ahşap ve alüminyum malzemelerle kıyaslandığında daha düşüktür. Yani PVC, ısı tasarrufu açısından pencere profil ve kapı üretiminde kullanılan iyi bir malzemedir. Isı yanında PVC, ses, nem ve benzeri dış etkilere karşı gerçek bir yalıtım malzemesidir.

PVC UZUN ÖMÜRLÜDÜR: PVC malzemeden ürün elde etmeden önce, PVC bir dizi özel katkı maddeleriyle birleştirilir. Katkı maddeleri ürünün mekanik özelliklerini, parlaklığını, hava şartlarına dayanımını, rengini, berraklığını ve elektriksel özelliğini belirler.

PVC hava şartlarına, kimyasal çürümeye, korozyona, şoka ve aşınmaya dayanıklıdır. O bu nedenle açık havaya maruz ürünlerinde ve birçok farklı uzun ömürlü istenen yerlerde müşterilerin tercih nedenidir. Pencere profilleri ve kablo yalıtımı gibi diğer uygulamalarda, çalışmalar gösterdi ki bunların % 60 ‘ından fazlası 40 yıldan daha fazla bir ömre sahiptir. Ahşap ise kısa ömürlüdür.

PVC EKONOMİKTİR: PVC’nin hafifliği, sağlamlığı ve dizayn esnekliği bir çok uygulamada fiyat avantajı sağlar. Konstrüksiyonda kullanılan PVC bileşenler mükemmel fiyat/performans avantajları sunmaktadır. PVC, ahşap için kesin ihtiyaç olan bakım ve boya istemez. PVC dayanıklıdır, uzun süreli ve bakım istemeyen uygulamalar için çok uygundur. PVC’nin yapım ve kullanım maliyeti, alüminyum ve ahşaba göre daha düşüktür.

PVC ÇEVRE DOSTUDUR: Üretimden yok olana kadar yaşam döngüsünü ve bu döngü sırasında çevrenin etkilenme derecesini dikkate alan değerlendirme ve bağımsız çalışmalarda PVC’nin çevreye etkisi, pencere profil ve kapı üretiminde kullanılan diğer malzemelerle kıyaslandığında olumlu bulunmuştur. Geri dönüştürülebilir bir malzeme olan PVC den üretilen ve kullanım durumu olmayan/kalmayan tüm malzemeler tekrar tekrar yeniden şekillendirilerek mamül haline getirilir.

PVC GERİ DÖNÜŞÜME UYGUNDUR: Borular, pencere profilleri ve yer döşemleri gibi konstrüksiyon malzemeleri ömürlerinin sonunda yeniden kullanılabilirler. Bu özelliği ile PVC çevre ve ekonomi açısından önemli fayda sağlamaktadır.


BİLGİ MERKEZİ

Pimapen Temizliği Nasıl Yapılır?
Pimapen Temizliği Nasıl Yapılır?

Devamı
Pimapen Bakımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Pimapen Bakımında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Devamı
Terlemeyi Önlemek için Tavsiyeler
Terlemeyi Önlemek için Tavsiyeler

Devamı

Kategoriler